Тюркоазът не губи своята популярност вече хиляди години. Хората се обкичват с него с надеждата да им донесе радост и щастие, да ги предпазва и лекува.
Произход на наименованието
Буквалният превод на думата тюркоаз, дошла до нас от френския език някъде през 13 век, е „турски камък“. Той обаче никога не е добиван в нашата южна съседка. В древността полускъпоценният камък е бил пренасян в Европа през Турция от Персия по Пътя на коприната. Още оттогава е свързван с Изтока.
Руснаците наричат камъка „бирюза“. Тази дума идва директно от персийски и означава „камък на щастието“.
За древните египтяни тюркоазът бил mefkat, което значи „радост“.
Цвят
Цветът зависи от възрастта му:
Млад – бял до бледосин. Среща се изключително рядко.
Зрял – яркосин.
Стар – зелен, синьо-зелен, сив, кафяв.
Причината за разликата в окраската са химическите процеси в камъка. Оксидът на желязото бавно е изместван от оксида на медта. Синьото идва от медта, а зеленото от желязото.
С този красив комплект от тюркоаз и бели кристали можете да носите красивия син камък много близо до сърцето си. Бъдете сигурни, че ще сте неповторими.
Кодът в сайта е KSR0057 NEW.

Тюркоазът във вярванията на древните
Погребалната маска на Тутанкамон е инкрустирана с тюркоаз. Една от причините за това е, че древните египтяни са вярвали, че това е камъкът на прераждането. Изработените от камъка скарабеи пък ставали символ на мира.
Легенди
Няма как този камък, известен на хората от дълбока древност, да не бъде обгърнат в митове и легенди.
Тюркоазът има особено място в мюсюлманския свят, на него е написана част от Корана.
Иранските архитекти покриват куполите на дворците с небесносиния камък, тъй като той символизира рая на земята.
В Русия е имало поверие, че тюркоазът може да бъде намерен само на място, където е срещнал смъртта си човек, страдащ от несподелена любов.
Будистите вярват, че синият камък е спомогнал на техния най-просветен учител да унищожи демона. Тибетците, почитащи Буда, масово заменят фамилиите си на такива като, означаващи „покрив от тюркоаз“ или „свод от тюркоаз“, като искрено вярват, че това ще прочисти кармата им.
В легендите на северноамериканските индианци богинята на Небето плаче със сълзи от красивите камъчета. Те не просто се ценели и колекционирали, но и служели за разменна единица, подобна на парите.
До неотдавна ездачите в много европейски страни носели пръстен с тюркоаз, като се е смятало, че по този начин те намаляват теглото си и травмите при падане също ще станат по-леки. Ако все пак се появявали синини, те били „лекувани“ отново със сините камъчета.
Залежи
Тюркоазът се образува от хидротермални процеси в земната кора. Най-древните находища са на Синайския полуостров, намирали се под контрола на древните египтяни, както и в Средна Азия. Важното е да се отбележи, че камъкът се образува само на места със сух климат.
Добитите в Иран камъни се смятат за най-качествени и са най-скъпи понастоящем. Особено се ценят тези от областта Нишапур.
Други места, където е добиван тюркоаз са Казахстан, Узбекистан, САЩ, Мексико и Австралия.
В България също има неголеми находища, намиращи се в Източните Родопи.
Китай доставя основната част от тюркоаза на пазара в момента. Тамошните занаятчии изработват фигури от камъка с цвят на лазур, като го обработват с оксидна смола.

Свойства
Още в древен Египет започва създаването на изкуствен тюркоаз, тъй като истинският е труден за обработка поради своята чупливост.
Твърдостта му е 6 по скалата на Моос.
Цена

Мястото на откриване на камъка е основният фактор при определяне на цената му. А тя се качва с всеки ден, тъй като залежите се изчерпват.
95% от камъните са имитация, според Джо Дан Лоури, автор на книги за тюркоаза.
Ако сте решили, че искате да притежавате истински тюркоаз, трябва да имате предвид, че големите по размер камъчета се срещат изключително рядко и най-вероятно са обработени.
Същото се отнася и до цвета, по-ярките нюанси на синьото най-вероятно са постигнати с човешка намеса.
Магически свойства
През Средновековието, когато интригите сред представителите на аристокрацията са били ежедневие, се е вярвало, че някои камъни, инкрустирани в бижута, променят цвета си, когато над собственика му е надвиснала опасност. Това се отнася и до тюркоаза.
Синият цвят е най-подходящ за амулет.
Смята се, че балансира всички чакри.
Засилва връзката със семейството.
Лечебни свойства
На тюркоаза се приписват редица лечебни свойства. Сред тях са:
- Нормализиране на теглото
- Прочистване на кръвта
- Изчистване на токсините
- Помага при безсъница – за целта тюркоазът е необходимо да е в сребърен обков
- Повишаване на имунитета – камъкът трябва да е икрустиран в злато
- Пендантите – спират кръвотечението и помагат при язва
- Герданът помага на органите, свързани с дишането
- Обеците повишават работоспособността
Ако минералът потъмнее, собственикът му трябва незабавно да се обърне към лекар, тъй като това е възможна индикация за болестно състояние. Това обаче може да е просто следствие от неправилна грижа за камъка.
Зодия
За вярващите в астрологията трябва да отбележим, че тюркоазът покровителства родените през декември, т.е. Стрелците.
Може и да не сте истинско ангелче, но бихте могли да си сложите тези ангелски криле.
Каталожен номер в сайта: СДК332

Грижа
Тюркоазът се оказва изключително капризен. Не бива да се излага твърде дълго на слънце – ще се покрие с недекоративни пукнатини. Така че по-добре не го носете на плажа.
Камъкът е съставен на 18-20% от вода. Когато е нагрят, от фенерчето на непредпазлив бижутер например, тя започва да се изпарява. При достигане на температура от 400 градуса Целзий той се разрушава напълно.
Почистването трябва да става с мокра кърпа, после е нужно незабавно подсушаване.
Цвят
Тюркоазът е толкова популярен, че наричаме един от нюансите на синьото на негово име.
Не случайно компанията Tiffany&Co го избира за своя запазена марка и всичките й изделия се продават в кутийки в този цвят. Той все още изглежда съвременно и модерно.
Фотографии:
Flickr.com
Unsplash.com
Източници:
http://mindraw.web.ru/mineral8.htm
Много интересна статия,а ето и една интересна арабска поговорка:
„Тюркоазът, даден от любяща ръка, носи със себе си щастие и добър късмет.”