Чрез цветните си нишки славянските шевици пазят знаците на древните хора, знаци, възникнали преди появата на писмеността. В този текст ще се спрем на особеностите на везбата в България, Русия и Украйна. Те си приличат изключително много, но все пак се забелязват редица разлики.
Български шевици
Шевиците са една от причините за националната гордост на българите, а интересът към тях се възражда в последно време. Във всеки един бод е вложена любовта на авторката към дома и природата. Историята на везбата ни връща още във времената на траките и бронзовата епоха, а може би и по-рано.
Шевиците имат не само декоративна функция, те показват социалното и семейното положение, както и региона, от който идва човек. Те са своеобразен негов документ за самоличност във времена, когато повечето хора са неграмотни и информацията се е предава чрез пиктограми или устно.
Българските шевици са малко по-ъгловати от руските и украинските, на които ще се спрем, и не представят обекта толкова реалистично. Според някои автори това се дължи на дългото пребиваване на българите под турско робство. Известно е, че мюсюлманството не позволява изобразяването на хора и животни. Дори растенията са стилно стилизирани. Може би тези ограничения са засегнали и шевиците.
Символи в българските шевици
Водещи теми в килимарството и шевицата са тези за семейството, продължението на рода и благоденствието.
Маказ и голям маказ
Везят се съответно на годеж и на сватба. Както можем да се досетим – символизират сливането на две души, на мъжкото и женското начало, на телесното и божественото. Това е едно от най-често срещаните мотиви на чипровските килими.
Канатица
Можем да я разбираме като усложнен маказ. Тя представя графично семейството. Голямата канатица – рода, а Великата канатица – народа. По-малките триъгълници символизират новите поколения. Думата канатица се превежда като „криле“ и е приемана като знак за щастие, както и дълголетие. На някого тя може да наподоби панделка.
Бабица
Това са вече сродените семейства. Представлява ромб с два триъгълника, залепени за левия и десен връх.
Елбетица е един от най-разпространените символи, въплъщаващ хармонията във вселената. Смята се, че тя изобразява осемте посоки на света, както и четирите сезона. Представлява единичен или двоен кръст. Вярва се, че тя е централният плод в Дървото на живота.
Свързваме елбетицата и с осемте главни празника в годината, съвпадащи с осемте позиции на Слънцето през годината.
Подобни мотиви се срещат не само в България, но и в страни като Египет, Китай, Индия, Япония.
Сгради в Плиска и Велики Преслав силно наподобяват елбетицата. Употребата й не стига дотук. Срещаме я върху килими, пана, надгробни камъни и обредни хлябове.
Дървото на живота – виждаме го по полите на женските поли и ръкави. Това е един от символите на вертикалността.
Петлето
С пропяването на петлето започва новия ден. Нощта, според традиционните представи, е време, обитавано от караконджули, вампири, таласъми и всякакви други плашещи същества. Петелът ги прогонва. Той е символ на мъжката потентност, както и женската възпроизводителна способност.
Бодове в българската везба
Кръстатият бод е един от най-използваните. Това е магически символ за защита. Някои от другите са контурен, полегат, ажурен и възлов цепен.
Везе се от ляво надясно.
Руски шевици (вышивка крестиком)
Руските шевици се различават една от друга по географски принцип – север и юг, както и под влияние на социалния статус. При тях са широко застъпени флоралните мотиви.
В миналото момичетата, навършили 5-6 години, били обучавани във везане. Още оттогава те започвали да започнат да изработват чеиза си. Градските момичета подражавали на френския стил, а тези от селата стриктно се придържат към традициите и смятали шевиците за предпазващ талисман.
Символика на цветовете и фигурите в руските шевици
Червеният цвят е цветът на живота и на любовта.
Синият често се използва в мъжкото облекло. Синята вода е отражението на небето върху земята. Това по същество е отражението на небесната мъдрост.
Черното – цветът на земята, плодородната майка земя. Често е носен от моми.
Зеленото – младост, зеленина, пролет. Символизира връзката на човека с природата и вечно възраждащия се живот.
Белият е свързан с примирението, хармонията и чистотата. Той предоставя защита от всичко зло и символизира чистотата на намеренията.
Златото на свой ред се свързва с благоденствието, Слънцето, огъня и светлината.
Кръгът е началото на всичко във Вселената.
Квадратът е обобщение на дома и порядъка.
Триъгълникът пък от своя страна символизира мъжкото и женското начало.
Ромбът – плодородие, той разпространява здраве и добро във всички четири посоки на света.
Ако видите спирала във шевица, това означава мъдрост.
Алатир – едни от най-важните символи
Представлява звезда с осем лъча, заключена в кръг или колело, и е един от соларните символи. Свързван е със свиването и разширяването на Вселената. Традиционно е везан върху ризите на тези, заминаващи на дълъг път. По същество действа като щит.
Символът алатир е бил използван за жигосването на добитъка, за да не попада той в ръцете на зли хора. Също така го намираме върху предмети от бита като украшения, посуда, кърпи и др.
Както и елбетицата, може да бъде разбиран като своеобразен компас – показва осемте посоки на света. В абстрактен смисъл той помага на хората да намерят пътя си в живота и истинското си предназначение. Може да бъде носен от всички – мъже, жени и деца.
Коловрат – напомня свастиката, символ на вечното възраждане.
Свастика –думата идва от санскрит, където „су асти“ значи „да бъде добро!“ много често се среща в шопските шевици, предимно върху женски ризи, като символ на Колелото на живота. Може да се стори шокиращо поради тежките асоциации с нацизма, но свастиката се среща и върху църковната бродерия и тъкани.
Богинята Макош е смятана за покровителка на творците.
Суеверия
Везането е свързано с редица суеверия.
Не трябва да се използват ножици. Ако се появяват възли, жената има проблеми. Не трябва да се везе, когато тя е с лоши мисли в главата си, те ще предадат на везмото.
Докато изработва сватбения си чеиз, девойката влага пожелания към членовете на семейството на своя бъдещ съпруг, както и към роднините от нейния род.
Вземат се под внимание лунните цикли.
Украински шевици
Никой не знае кога точно се е зародила шевицата по украинските земи. Знае се, че е била на особена почит по време на Киевската Рус, когато са били изграждани цели училища-пансиони за млади момичета, които да изучават занаята. През 16-17 в. тя преживява своя разцвет – появяват се нови техники и орнаменти, постепенно се формира украинският стил.
Ето някои от типичните за украинските шевици символи:
Лозата – символизира хармонията в семейството, носи късмет и щастие.
Дъбът е запазен за мъжките дрехи и олицетворява силата и храбростта.
Гълъбът е наричан още „божията птица“. Асоцииран е с чистотата на душата, мира и жертвоготовността. Често украсява сватбените кърпи.
В днешно време става все по-модерно везането с мъниста.
Шевицата прави мислите материални. Намеренията при изработката й трябва винаги да са добри.
Фотографии:
Canva.com
Pixabay.com
Украински шевици:
<a href=“https://ru.freepik.com/vectors/background“>Background вектор создан(а) GarryKillian – ru.freepik.com</a>
Източници: